Pôžička na občiansky preukaz – kde ju získať?

Reklamné kanály počnúc inzerátmi v regionálnych novinách až po internetové stránky sú plné ponúk s „pôžičkami na občiansky preukaz“. Už samotný názov úverového produktu je veľmi lákavý, pretože u spotrebiteľa vyvoláva očakávanie, že ide o veľmi ľahko a rýchlo vybaviteľnú pôžičku.

Teda takú, pri ktorej nie je potrebné nič dokladovať, nikto si vás nikde nebude overovať, nikoho nebude zaujímať, na čo požičané peniaze použijete a jediné, čo musíte splniť je predloženie platného preukazu totožnosti.

Či je to skutočne tak, alebo je realita trochu zložitejšia, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Hneď na úvod je potrebné uviesť veci na pravú mieru: slovné spojenie „pôžička na občiansky preukaz“ vlastne ani nie je oficiálnym názvom konkrétneho úverového produktu. Ide skôr o propagačný názov, akýsi „háčik“, návnadu, na ktorú sa majú chytiť potenciálni klienti, ktorí hľadajú expresnú pôžičku s pokiaľ možno minimom byrokracie a zjednodušeným a rýchlym procesom schvaľovania.

Za pôžičkou na občiansky preukaz sa pritom v skutočnosti skrýva viacero úverových produktov, tak u bánk, ako aj u nebankoviek, ktoré majú spoločného menovateľa v tom, že na ich vybavenie stačí predložiť občiansky preukaz. Ani to však nie je vždy a všade celá pravda. Možno to teraz vyznieva trochu zmätočne, ale hneď si to rozmeníme na drobné a vysvetlíme.

Do banky len s občianskym?

Aj niektoré slovenské banky v súčasnosti ponúkajú produkty, pri ktorých – a o tom sa hovorí práve vo všadeprítomnej reklame – stačí na vybavenie a schválenie predložiť iba občiansky preukaz.

Háčik je v tom, že ak by ste do vami vybranej banky zavítali s tým, že si chcete vybaviť takúto rýchlu a pohodlnú pôžičku, zistili by ste, že na to, aby ste sa k peniazom dostali, musíte spĺňať určité podmienky.

Tou najzákladnejšou, bez ktorej sa pri tomto type úveru vôbec nepohnete, je, že v banke musíte mať otvorený bežný účet. Ak nie ste v tomto zmysle klientom banky, ani s vami nebudú diskutovať.

Vydavky a prijmyTo ale ešte nie je všetko. Na účet, ktorý máte v banke vedený vám musí určité obdobie (najčastejšie ide o 6 mesiacov, ale u niektorých bánk aj rok) chodiť pravidelná mzda od zamestnávateľa. Prípadne, ak ste samostatne zárobkovo činná osoba (podnikateľ, živnostník), musia vám sem chodiť platby faktúr od vašich odberateľov.

Ak ste si teda mysleli, že v banke vybavíte pôžičku, pri ktorej nikoho nebudú zaujímať vaše príjmy ani predchádzajúca úverová disciplína a proste len zamávate občiankou a úver vám bez ťažkostí schvália, ste na omyle.

Napriek tomu, že reklama môže niekedy vyvolávať opačné pocity a očakávania. Banky totiž v reklamách často tvrdia, že ide o pôžičku „bez nutnosti dokladovania príjmu“, no skutočnosť je taká, že síce im žiadny papier pre tento účel predkladať nemusíte, no je to len preto, že vaše príjmy a výdavky vidí ako na tácke na základe obratov na vašom bankovom účte.

Ak spĺňate vyššie uvedené podmienky – že ste klientom banky a chodia vám na účet peniaze – na vybavenie „rýchlej“, „flexi“ či „expresnej“ pôžičky vám už skutočne bude stačiť len občiansky preukaz. Ale to, či vám úver odklepnú, prípadne do akej maximálnej výšky, bude závisieť od toho, či vás banka na základe vašich príjmov a výdavkov vyhodnotí ako solventného a bonitného klienta. A takisto aj od toho, či nemáte negatívny záznam v úverovom registri.

Pamätajte si, že banky sa orientujú na solventných a disciplinovaných klientov. Niekedy tiež dokážu ísť aj do určitého rizika, no ich limity sú v tomto smere nastavené dosť prísne! Ak vás vyhodnotia ako príliš rizikového klienta, možno nakoniec úver získate, ale s vyšším úrokom. Ak vás však onálepkujú ako „úverovo nespôsobilého klienta“, výsledok je už z názvu jasný: na potrebnú finančnú injekciu môžete zabudnúť!

Keď je reč o bankách, nemôžeme teda hovoriť o „čistokrvných“ pôžičkách na občiansky preukaz. Teraz si však položme otázku: existujú vôbec také? Bezúčelové pôžičky, pri ktorých si vás veriteľ nebude preverovať a nebudú ho zaujímať ani vaše príjmy, ktoré z nejakého dôvodu nechcete prezrádzať?

Odpoveď vás tiež možno nepoteší, lebo je neurčitá: aj áno, aj nie! Prečo vám nemôžeme dať jasnú odpoveď si vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Ako je to s nákupmi na splátky?

pracka na splatkyTo už sme v nebankovom sektore, pretože financovaniu nákupov na splátky sa venujú práve niektoré nebankové spoločnosti. A ruku na srdce, tie patria medzi najväčších zadávateľov reklamy, v ktorej sa hovorí o tom, že na požičanie peňazí vám stačí občiansky preukaz.

Mnohé splátkové spoločnosti dnes skutočne vyžadujú len predloženie občianskeho preukazu bez nutnosti dokladovania vašich príjmov, takže v tomto zmysle naozaj môžeme v istom zmysle hovoriť o „pôžičke na občiansky preukaz“.

Tento typ úveru však nespĺňa podmienku bezúčelovosti, nejde teda o pôžičku v zmysle dáme vám peniaze a vy ich môžete použiť na čo len chcete. Jednoducho preto, lebo peniaze, ktoré vám nebanková spoločnosť uvoľnila sú minuté na nákup konkrétneho tovaru.

Musíte navyše počítať s tým, že splátkové spoločnosti od vás síce nebudú vyžadovať potvrdenia o príjme, ale celkom určite si vás prekuknú v úverových registroch. Ak ste sa v minulosti nedopustili nejakých výraznejších „hriechov“ pri splácaní iných pôžičiek, nákup na splátky vám schvália a predajcovi zaplatia za tovar, ktorý ste si zakúpili. Ak sú však vaše záznamy až príliš „čierne“, môže sa stať, že k vysnívanej práčke či televízoru na splátky sa nedostanete.

Pozor na podvodníkov v mori ponúk!

Medzi inzerátmi s pôžičkami na občiansky preukaz sa objavuje veľký počet ponúk zo strany súkromných veriteľov. Vo všeobecnosti tento typ pôžičiek neodporúčame, pretože medzi súkromnými poskytovateľmi sa pohybuje množstvo úverových podvodníkov, ale takisto z dôvodu vyššieho rizika, že v prípade dočasných problémov so splácaním sa môžete veľmi ľahko dostať do veľkých problémov, ktoré často končia aj stratou strechy nad hlavou.

Je to preto, lebo súkromní veritelia kryjú svoje „výhodné pôžičky na občiansky preukaz“ zabezpečením prostredníctvom zmenky. Pôžičky na zmenku patria medzi najrizikovejšie, a to z toho dôvodu, že ak sa čo i len raz stane, že budete meškať so splátkou, celý úver sa stáva okamžite splatným aj s úrokmi. Je jasné, že keď nemáte peniaze na jednu čiastkovú splátku, vonkoncom nezoženiete peniaze na jednorazové splatenie celého úveru. Výsledok takejto situácie asi ďalej nemusíme vykresľovať – na rad príde exekútor, ktorý zabaví váš majetok v hodnote nesplateného dlhu. Viacej o tom, prečo sa treba pôžičkám na zmenku, pokiaľ sa dá, vyhnúť sme písali v tomto článku.

TIP: Na riešenie vašej momentálnej nepriaznivej finančnej situácie odporúčame radšej využiť pôžičku od niektorej z etablovaných a serióznych nebankových spoločností. Pre tento účel môžete využiť aj našu online žiadosť o pôžičku s peniazmi na účte už do 24 hodín!

Čistokrvné „bezúčelovky na občianku“ ponúkajú len nebankovky

Áno, je to tak. Ak zoberieme do úvahy kritériá, ktoré sme si stanovili v úvode článku – čiže bezúčelovosť, bez nutnosti dokladovania príjmu, bez overovania v registroch – pôžičku, pri ktorej stačí predložiť platný občiansky preukaz, môžete získať len u niektorých nebankových spoločností.

Treba však brať do úvahy fakt, že tento typ pôžičiek je síce rýchly a pohodlný na vybavenie, ale nepatrí medzi najlacnejšie alternatívy a úroky bývajú pri nich nastavené výrazne vyššie ako pri pôžičkách, pri ktorých dokladujete svoj príjem, prípadne sú zabezpečené aj ručiteľom či zástavou nehnuteľnosti.

Vysoká odplata je v tomto prípade celkom logická: veriteľ o vás okrem vašich základných osobných údajov nevie v podstate nič, nemá ako preveriť si, či máte dostatočné zdroje príjmov na bezproblémové splácanie a neoveruje si vašu serióznosť pri splácaní minulých úverov. Vo svete financií platí jednoduchá zásada: čím viac má o vás veriteľ informácií, tým lepšie vie zhodnotiť mieru vašej rizikovosti ako svojho klienta. Ak o vás nevie dohromady nič, vníma vás ako vysoko pravdepodobného budúceho neplatiča. Toto riziko musí vykompenzovať vyššou RPMN (ročnou percentuálnou mierou nákladov).

Ak vás ani to neodrádza, peniaze skutočne potrebujete, ich získanie nie je možné odložiť (čiže ide o nevyhnutnosť) a z nejakého dôvodu nechcete dokladovať svoj príjem, môžete to skúsiť aj s pôžičkou na občiansky preukaz. Vždy si ale dôkladne prečítajte zmluvu o pôžičke, všetko si riadne prerátajte a splátkový calendar si nastavte tak, aby ste nemali problem pôžičku splácať.

TIP: Pôžičky na občiansky preukaz vo všeobecnosti moc neodporúčame. Ak sa to čo len trochu dá, pouvažujte radšej nad získaním pôžičky s nejakou formou zabezpečenia, či už prostredníctvom ručiteľa alebo zástavy hnuteľného či nehnuteľného majetku. Tento typ pôžičiek vás vyjde podstatne lacnejšie. Podajte si nezáväznú žiadosť o pôžičku prostredníctvom tohto online formulára a prediskutujte možnosti riešenia vašej finančnej situácie s odborníkmi.

Na občianku? Cez telefón, cez sms alebo online

O pôžičku na občiansky preukaz si dnes môžete u nebankových spoločností požiadať v zásade tromi spôsobmi, z ktorých každý je veľmi pohodlný a rýchly:

 • prostredníctvom sms
 • cez telefón
 • cez internet

pozicka cez smsPrvému typu pôžičiek, ktoré vybavíte pomocou odoslania sms správy sa hovorí aj fínske pôžičky. Ide o krátkodobé mikropôžičky (ich splatnosť sa pohybuje v priemere okolo 30 dní), ktoré sú určené predovšetkým na akútne vykrytie prechodného nedostatku finančných prostriedkov, najčastejšie pred výplatou. Pri tomto type pôžičky vám budú celkom stačiť údaje z občianskeho preukazu, ktoré zadáte pri úvodnej registrácii na internete. Následne už môžete ako registrovaný klient požiadať kedykoľvek o pôžičku obyčajným poslaním sms správy z vášho mobilného telefónu.

Pôžičku cez telefón tiež vybavíte veľmi rýchlo prostredníctvom telefonického kontaktu s operátorom nebankovej spoločnosti. Nadiktujete mu osobné údaje zo svojho občianskeho preukazu a počkáte na schválenie. Schvaľovací proces býva veľmi rýchly a jeho výsledok vám operátor oznámi spätným hovorom na vaše telefónne číslo.

Ak vám ani jedna z týchto foriem žiadosti o pôžičku nevyhovuje, do úvahy ešte prichádza posledná, v súčasnosti najobľúbenejšia forma žiadosti o úver – prostredníctvom vyplnenia jednoduchého online formulára na internete. Aj pri tomto type pôžičiek vám budú stačiť údaje z vášho občianskeho preukazu a máte šancu dostať sa k peniazom bez preukazovania výšky príjmu, bez nazerania do registrov a bez preukazovania účelu, na ktorý ste ich použili.

TIP: Online pôžičky sú skutočne veľmi pohodlnou a v súčasnosti najprogresívnejšou formou žiadania o úver. Niektoré nebankové spoločnosti vám síce požičajú aj bez akéhokoľvek zbytočného dokladovania iba na občiansky preukaz, vzhľadom na priaznivejšiu RPMN vám však odporúčame požiadať si o pôžičku online radšej s vydokladovaným príjmom. Nezabúdajte na to, že za riadny a stabilný príjem považujú nebankové subjekty aj príspevky z úradu práce či rodičovské dávky.

A aby sme nezabudli, poslednou, aj keď už trochu staromódnou a dnes čoraz menej využívanou možnosťou, ako sa dostať k pôžičke na občiansky preukaz je návšteva pobočky nebankovej spoločnosti, alebo stretnutie s jej obchodným zástupcom (brokerom).

Záver

Na občiansky preukaz vám požičajú vo vybraných bankách aj v nebankových spoločnostiach. Nie v každom jednotlivom prípade síce ide o bezúčelový úver, či pôžičku bez akéhokoľvek dokladovania príjmu, no šance na získanie peňazí týmto spôsobom existujú.

Pri pôžičkách na občiansky preukaz, pri ktorých ani nedokladujete svoj príjem, sú bezúčelové a bez preverovania v registroch, však musíte počítať s tým, že ich výrazne preplatíte. Vždy si preto dopredu zvážte, či peniaze skutočne potrebujete, a ak áno, či budete schopní pôžičku bez problémov splatiť. Zbrklosť a nedostatok rozvahy pri pôžičkách sa nevyplácajú.

Výhody pôžičiek na občiansky preukaz:

 • bezúčelovosť
 • nemusíte dokladovať svoj príjem
 • bez lustrovania v úverových registroch
 • aj pre nezamestnaných, študentov, dôchodcov či ženy na materskej dovolenke
 • rýchlosť a jednoduchosť vybavenia

Nevýhody pôžičiek na občiansky preukaz:

 • prísne vyhodnocovanie solventnosti analýzou obratov na účte a preverovanie v registroch, ak si na OP požičiavate v banke
 • vysoká RPMN pri pôžičke od nebankových spoločností
 • touto formou sa dajú požičať len nízke sumy rádovo v stovkách eur