Pôžička na rozbeh podnikania – kde zohnať štartovací kapitál?

Ste začínajúci podnikateľ (živnostník alebo spoločník v s.r.o.-čke), ktorý pôsobí na trhu len krátko, prípadne stojíte tesne pred rozhodnutím pustiť sa do podnikania? Vôbec nepatríte medzi zanedbateľnú menšinu, ak si lámete hlavu nad tým, kde zohnať kapitál. Či už úvodný, štartovací, potrebný na rozbehnutie biznisu, alebo skôr podporný na stabilizáciu v rozpačitých a rozkolísaných začiatkoch.

Skúsenosti hovoria, že začínajúci podnikatelia patria medzi jednu veľkú neznámu. Štatistiky na to vrhajú viac svetla, ale realita, ktorú odkrývajú nie je príliš lichotivá. Do prvého roka zavesí svoje podnikanie na klinec až 30 percent subjektov. Do piatich rokov predstavuje tento podiel až 70 percent. Čerešničkou na torte je skutočnosť, že ak firmy či živnostníci úspešne ustoja prvých päť rokov svojho podnikania, v nasledujúcich piatich rokoch sa ich rady ešte viac preriedia – o 60 až 70 percent!

A toto je presne dôvod, prečo takmer všetci veritelia pozerajú na začínajúcich podnikateľov cez prsty, prípadne sa tvária, akoby vôbec neexistovali!

Môžete mať skvele spracovaný podnikateľský plán a váš nápad by mohol, ak by ste mali peniaze na úvodnú nevyhnutnú investíciu, v pomerne krátkej dobe generovať slušné a uspokojivé zisky. Problém je však v tom, že vám chýba práve spomenutý počiatočný kapitál a vy máte problém ho získať!

Banky nie sú voľbou číslo jeden, ak potrebujete štartovací balíček

Bez peňazí sa nikam nepohnete, tak začnete obiehať banky, pekne jednu po druhej. Treba to skúsiť v duchu hesla „niekedy motyka predsa vystrelí“, no pravda je taká, že s vysokou pravdepodobnosťou len našliapete a prejazdíte zbytočné kilometre a pretelefonujete zbytočné minúty. Výsledok bude taký, že banky vás s vašou žiadosťou o úver jednoducho odmietnu!

rsz_danove_priznanieNie je to o tom, že by banky nemali vo svojom portfóliu úvery pre malých podnikateľov a živnostníkov. Tých je, samozrejme, na trhu pomerne široká ponuka. Problém je však v tom, že väčšina bankových domov pri nich vyžaduje preukázanie sa výpisom z daňového priznania minimálne za posledný kalendárny rok, ale výnimkou nie sú ani prípady, keď je potrebné preukázať výšku svojich príjmov z podnikania za ostatné dva roky! Ak len začínate podnikať, alebo pôsobíte na trhu príliš krátko, máte smolu! Bez papiera z daňového úradu sa s vami ani nebudú zaoberať.

Podobná je aj situácia, ak už síce podnikáte, ale ste len v začiatkoch, ktoré dokážu byť niekedy poriadne turbulentné. Nový podnikateľský subjekt je vždy na trhu oveľa zraniteľnejší, ako fyzické osoby alebo spoločnosti, ktoré sú už zavedenými firmami. Tie majú totiž, na rozdiel od vás, našetrené dostatočné rezervy, ktoré dokážu pri nepriaznivých pohyboch na trhu, účinne použiť na preklenutie dočasnej patovej situácie.

Keďže vy takouto rezervou nedisponujete, je logické, že si potrebujete požičať, ak sa nechcete hneď a rovno len tak ľahko vzdať. Ak svojmu podnikaniu veríte a jeho potenciál je veľmi sľubný, bola by to v konečnom dôsledku obrovská chyba!

Lenže ako podnikateľskému „grínhornovi“ sa vám budú takisto jeden po druhom všetky bankové domy obracať chrbtom. Ak na trhu nepôsobíte aspoň jeden rok a vaše príjmy boli nízke, na finančnú injekciu zo strany bánk radšej rovno zabudnite.

TIP: Skúste sa so svojou požiadavkou o poskytnutie nevyhnutných finančných prostriedkov na rozbeh či stabilizáciu svojho podnikania obrátiť na niektorú z nebankových spoločností. Mnohé z nich ponúkajú bezúčelové pôžičky, pri ktorých nie je potrebné preukazovať výšku príjmu z podnikania na základe daňového priznania. Pôžiadajte si o pôžičku online na našich webových stránkach a spojí sa s vami operátor vybranej nebankovej spoločnosti, ktorý s vami preberie vašu situáciu a ponúkne vám optimálne riešenie.

Štátny príspevok na rozbeh podnikania je behom na dlhú trať

Samozrejme, existujú aj iné možnosti, ako sa dostať k peniazom potrebným na rozbeh vášho biznisu. Môžete sa napríklad uchádzať o získanie nenávratného štátneho príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť, o ktorý si môžete požiadať na miestne príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Podmienkou však je, že musíte byť najmenej tri mesiace vedený na úrade ako nezamestnaná osoba a musíte vypracovať a predložiť špeciálnej komisii na schválenie váš vypracovaný podnikateľský plán s kalkuláciou nákladov a počkať si na jej konečný verdikt.

Ak vám aj tento štátny príspevok odklepnú, nemôžete rátať s vysokými čiastkami – rádovo ide len o stovky až niekoľko málo tisíc eur. To niekedy na poriadny začiatok skutočne nestačí! A navyše, celý proces získania príspevku na začatie podnikania od úradu práce je spojený s pomerne náročnou byrokraciou a doba čakania na jeho uvoľnenie, a teda na čas, kedy sa na váš účet konečne pripíšu sľubované finančné prostriedky, sa môže pokojne natiahnuť aj na pol roka.

TIP: Ak potrebujete na rozbehnutie podnikania získať vyššiu sumu a nemôžete si dovoliť čakať so založenými rukami dlhé mesiace, kým – a ak vôbec – vám schvália príspevok z úradu práce, skúste to radšej s online pôžičkou, pri ktorej môžete mať po schválení peniaze na účte už na druhý pracovný deň!

Crowdfunding – kapitál od budúcich zákazníkov

Crowdfunding sa stale v poslednej dobe veľmi populárny. Na Slovensku a v Čechách je známy portál Hit Hit, ktorý aktuálne prekročil hranicu 300 úspešných projektov.

Princíp crowdfundingu je v prezentácii vášho nápadu na podobnej webstránke (v zahraničí Kickstarter alebo Indiegogo) a keď sa bude ľuďom páčiť, kapitál na rozbehnutie biznisu vám budú posielať oni sami. Zároveň očakávajú, že po spustení biznisu si budú môcť produkt/službu kúpiť, ideálne so zľavou alebo výhodnejšie ako prejav vďaky.

Keď sa peniaze nevyzbierajú, nič sa nedeje. Aspoň ste získali zadarmo prieskum trhu a viete, ako svoj nápad vylepšiť.

Nájsť investora nedokáže každý

Ďalším z možných riešení je pokúsiť sa získať peniaze tak, že si nájdete vhodného partnera-investora, ktorý vyhodnotí váš podnikateľský nápad ako potenciálne úspešný a rozhodne sa, že vás finančne podporí.

startup biznis

Špeciálne podporné programy 

Ak chcete vyskúšať skutočne všetko, otvára sa vám ešte aj možnosť uchádzať sa o získanie finančných prostriedkov na podporu podnikania z programov určených na podporu startupov (napríklad prostredníctvom mikropôžičkového programu od Slovak Business Agency), eventuálne účasťou v niektorej z podnikateľských súťaží (napríklad zapojením sa do projektu Podnikateľský nápad roka, ktorý organizuje Zruženie mladých podnikateľov Slovenska).

Aj toto sú možnosti, ktoré stoja za vyskúšanie, ale je potrebné si uvedomiť, že aj tu majú šancu uspieť len tie najzaujímavejšie a najinovatívnejšie nápady. Inými slovami, skutočnosť pri všetkých podobných startupových programoch alebo súťažiach je taká, že ani zďaleka nie na každého, kto natŕča ruku, sa aj dostane. Dôkazom je obligátna formulka: „na získanie príspevku nie je právny nárok“.

Je to síce férové, ale ak nie je váš nápad vysoko kreatívny, hoci aj napriek tomu vidíte a viete, že máte šancu na trhu uspieť a začať vytvárať zisk, tieto riešenia vám nepomôžu. Práve naopak, môže sa stať, že vás skôr oberú o čas a nervy! Ak ale veríte, že vaše šance „zahviezdiť“ v silnej konkurencii nie sú zanedbateľné, potom choďte smelo do toho!

TIP: Ak vás banky odmietajú a vaše vyhliadky na úspech v startupových programoch nie sú veľmi ružové, ešte stále nemáte dôvod vešať hlavu a s ňou aj svoj nápad s podnikaním na pomyselný klinec. Nebankové spoločnosti majú vo svojom portfóliu mnoho produktov, ktoré vám môžu pomôcť so získaním úvodného kapitálu na rozbehnutie vášho podnikateľského súkolia, ktoré, keď sa poriadne roztočí, môže vám priniesť pekné zisky. Požiadajte o podnikateľskú pôžičku prostredníctvom nášho online formulára a začnite napĺňať svoje vízie a sny.

Pôžička pre „začiatočníkov“ v banke? Pripravte si nehnuteľnosť do zástavy!

Niektoré banky sa v poslednej dobe snažia konkurovať nebankovým pôžičkovým spoločnostiam tým, že ponúkajú úvery pre začínajúcich podnikateľov, pri ktorých nie je potrebné predkladať minuloročné daňové priznanie. Dalo by sa povedať, že do istej miery ponúkajú niečo ako „startupové“ pôžičky.

Prečo sme im dali takýto pracovný názov? Jednoducho preto, lebo banka podmieňuje získanie tohto úveru predložením dobre spracovaného a zaujímavého podnikateľského plánu.

Ak sa im vaša idea a zámer, vrátane dobre prekalkulovaného rozpočtu a výšky predpokladaných ziskov v nadväznosti na kvalitný prieskum trhu zapáči, úver vám odklepnú a vy tak získate úvodný štartovací kapitál pre svoje podnikanie.

Je to síce na prvý pohľad lákavá ponuka, no – ako prakticky vždy a všade, keď ide o získanie úveru v banke – aj tu sa nachádzajú často neprekonateľné a neriešiteľné „háčiky“.

Pravdou síce je, že od vás pri takto nastavenom úvere nebudú požadovať papiere preukazujúce výšku vašich príjmov z podnikania za minulý kalendárny rok, no určite sa nevyhnete tomu, aby si vás preverili v úverových registroch.

rsz_zastava_nehnutelnostiAk banka, v ktorej sa uchádzate o získanie takéhoto úveru zistí, že ste mali v minulosti čo len malý problém so splácaním predchádzajúcich úverov a pôžičiek, vaša radosť spľasne tak rýchlo, ako ste sa pre túto možnosť získania peňažných prostriedkov nadchli. A nepomôže vám ani sakramentsky dobrý podnikateľský nápad! Jednoducho sa pre banku v tomto smere stanete persona non grata.

Takýchto startupových úverových produktov je na našom trhu stále ako šafranu, takže možnosť získať úver v banke ako začínajúci živnostník máte pomerne mizivú. Navyše, všetky úvery „pre začínajúcich podnikateľov“ ponúkané bankami na našom trhu (až na pár svetlých výnimiek) majú jedného spoločného menovateľa: vašu potenciálnu neschopnosť splácať si poisťujú založením nehnuteľnosti alebo spoludlžníkom. To môže byť tiež významnou prekážkou, najmä pre mladého živnostníka, ktorý ešte nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, ktorú by mohol dať do zástavy alebo nemá nikoho, kto by sa za neho zaručil.

TIP: Ak sa obávate lustrovania v úverových registroch a nemáte čím ručiť, skúste si požiadať o pôžičku online od niektorej z nami preverených popredných nebankových spoločností. Pri schvaľovaní pôžičiek pre začínajúcich podnikateľov sú oveľa prístupnejšie a flexibilnejšie ako banky.

Záver

Banky vo všeobecnosti nerady požičiavajú klientom z radu podnikateľov, ktorí so svojím biznisom ešte len začínajú a nevedia teda preukázať, ako sa im bude v podnikaní dariť a či budú schopní bez problémov svoje záväzky vyplývajúce z úverového vzťahu splácať. Je to pochopiteľné: ani vy ako súkromný veriteľ, keby ste mali dostatok voľných peňažných zdrojov a rozhodli by ste sa ich rozhojniť formou požičiavania druhým, desaťkrát by ste zvážili, komu požičať a komu nie.

Začínajúci podnikateľ totiž patrí medzi vysoko rizikových dlžníkov práve preto, že nie je celkom isté, či mu jeho podnikanie začne vynášať podľa predpokladov spísaných v podnikateľskom pláne. Ak “robíte biznis”, vo všeobecnosti je to oveľa rizikovejšia činnosť, ako keby ste boli zamestnancom v nejakej spoločnosti, prípadne štátnym zamestnancom.

S rizikom je to vždy tak, že jeho miera priamo úmerne rastie s rastúcou pravdepodobnosťou potenciálneho zisku. Povedané ľudskou rečou, ide o to, že ak ste sa dali na dráhu podnikania, vaše šance, že zarobíte celkom slušný „balík“ sú v prípade, že sa vám začne dariť, celkom reálne.

To, čo  máte šancu zarobiť, ak sa rozhodnete vstúpiť na trh „na vlastné triko“, by ste ako radový zamestnanec (s výnimkou vysoko platených manažérskych pozícií) nikdy nedostali. Je tu však jedno ale! Ak sa pozrieme na druhý variant, a tým je, že prakticky nič nevyjde podľa vašich predstáv a nepodarí sa vám „zodvihnúť sa z prachu“ ani napriek enormnému úsiliu, nielenže nezarobíte, ale môžete aj nepríjemným spôsobom prerobiť.

Šanca, že budete splácať úver, ktorý vám veriteľ poskytol na rozbehnutie podnikania, je tak nulová. A to je presne to, čo musia zohľadňovať, a na čo v konečnom dôsledku aj prihliadajú banky, ktoré z preventívnych dôvodov – až na spomenuté riedke prípady – svoje úverové produkty stavajú a orientujú radšej na zabehnutých podnikateľov. U nich je totiž istejšie, že sa tak ľahko nedostanú do neočakávanej platobnej neschopnosti.

Toto všetko sa potom odzrkadľuje aj na úverovej matematike – ak ste napríklad dobre zabehnutný živnostník, ktorý si už navyše v banke v minulosti požičal a riadne a bez problémov splatil podnikateľský úver, banka nemá problém vám poskytnúť nový úver za celkom slušných podmienok s pomerne nízkym úrokom.

Ak však podnikáte napríklad len dva roky, ešte stále nie ste pre banku príliš bonitný klient a k úveru sa síce pravdepodobne dostanete, no úrok bude oveľa vyšší vzhľadom na to, že banka v ňom zohľadnila zvýšené riziko.

Ak začínate, alebo pôsobíte na trhu menej ako rok, v banke moc vody nenamútite. Reálnejším a časovo výhodnejším riešením je požiadať o pôžičku niektorú z nebankových spoločností, ktoré neignorujú tých, čo len začínajú podnikať a svoje podmienky majú nastavené flexibilnejšie a benevolentnejšie, ako banky.

Máte záujem získať viac informácií o vhodnej pôžičke na rozbeh vášho podnikania? Vyplňte náš registračný online formulár. S peniazmi na účte do 24 hodín môžete odštartovať váš biznis prakticky okamžite!