Pôžičky na dovolenku – aké sú vaše možnosti?

Tohtoročné dovolenkové obdobie je už v plnom prúde a zrejme aj vy už listujete v katalógoch cestovných kancelárií a rozhodujete sa pre konkrétnu destináciu, ktorú by ste radi tento rok navštívili. To je tá príjemná časť preddovolenkových príprav. Často sa však stáva, že voľno už máte v práci vybavené a radi by ste sa posunuli niekam za hranicu všedných dní – mimo svoj domov, svoje mesto, prípadne aj republiku – ale zisťujete, že na to nemáte dostatok peňazí.

Najčastejší variant, ktorý v slovenských domácnostiach nastáva, je situácia, keď si rodina počas roka nedokázala našetriť financie podľa pôvodného plánu, v ktorom bola zahrnutá aj letná dovolenka. Mnohokrát bývajú príčinou neplánované výdavky počas roka, ktoré dokážu ukrojiť nezanedbateľnú časť z našetrených rezerv. V horšom prípade ani nedovolia žiadny rodinný rezervný fond budovať.

Často táto situácia nastáva aj vtedy, keď v priebehu roka jeden z členov rodiny príde dočasne o prácu a na vykrytie bežných výdavkov spojených s chodom domácnosti, ale aj na hľadanie novej práce, sa musí „potiahnuť“ z prasiatka.

Skúsenosti hovoria, že ak stojíte pred dilemou, ako vycestovať na dovolenku aj napriek tomu, že vám na to chýbajú vlastné zdroje, nie ste vôbec sami. V takejto situácii sa nachádzajú ročne tisícky slovenských domácností. Ako sa dá z toho elegantne vykorčuľovať?

Ak ste na mizine, skúste si dovolenku tento krát odpustiť

Prvou, no nie veľmi populárnou možnosťou, je odložiť dovolenku radšej na budúci rok a pre strávenie obvyklého týždňa (či dvoch) voľna si zvoliť menej nákladnú alternatívu v blízkosti domova. Vo vážnejších prípadoch dokonca doma s tým, že si doprajete aspoň aktívny odpočinok formou výletov do neďalekého okolia.

Ak ste totiž momentálne v situácii, keď skutočne nedisponujete žiadnou finančnou rezervou a pritom viete, že vás v blízkej budúcnosti čakajú ešte ďalšie, oveľa dôležitejšie výdavky, je veľmi rozumným riešením zaujať pragmatický prístup a „štandardnej“ dovolenky pri mori či na horách, sa jednoducho vzdať.

no holiday_resJe veľmi rozumné a zodpovedné myslieť dopredu a prekalkulovať si všetky náklady, ktoré bude potrebné tento rok vyrovnať.  Ak ste sa ešte stále poriadne nezastabilizovali (napríklad v novej práci ste ešte v skúšobnej dobe), radšej sa vyhnite emocionálnym rozhodnutiam.

Jedným z nich je aj nákup dovolenky. Ako napokon takmer každý nákup, pokiaľ svoje pocity nedokážete udržať na uzde… Tak, ako sa dnes na niektorých alkoholických nápojoch uvádza formulka „pite s rozumom“, podobným heslom by ste sa mali riadiť aj vy: „nakupujte s rozumom“.

Možno teraz uvažujete, či tu nie ste náhodou omylom. Čítate blog, v ktorom sa venujeme požičiavaniu peňazí a my vám v ňom radíme nepožičať si? Áno, je to presne tak, hlavne pokiaľ ide o dovolenku, pretože to nie je nevyhnutný výdavok, bez ktorého by ste mali ťažkosti s prežitím.

Súčasný trh s úverovými produktmi síce poskytuje širokú škálu možností, ako sa dostať k rýchlym peniazom formou pôžičiek, no vždy si treba zvážiť riziká v pomere k prínosom, ktoré zadlženie so sebou prináša.

Napriek tomu, že na tomto webe ponúkame pôžičky, budeme vždy na vás v prvom rade apelovať: „požičiajte si zodpovedne“.  Rozmenené na drobné: požičiavajte si radšej len na  veci, ktoré naozaj horia a neznesú odklad, nie na veci, ktoré nie sú skutočne nevyhnutné.

Ako ich jednoducho rozlíšite? Spoľahlivým indikátorom tých druhých je, že bez nich bez problémov prežijete a ich nedostatok nespôsobí vám ani vašej rodine žiadne ťažkosti. Na takéto veci je vždy rozumnejšie si radšej našetriť a kúpiť si ich, až keď na ne budete mať.

Už naše staré mamy varovali pred nezodpovedným životným štýlom výstrahou „najprv hojno, potom …“. Skôr než si teda objednáte svoju tohtoročnú dovolenku, a to napriek tomu, že na ňu nemáte dostatok vlastných prostriedkov, spýtajte sa sami seba, či to skutočne potrebujete, alebo len chcete!

TIP: Ak ste si všetko poriadne zvážili a dospeli ste k presvedčeniu, že si chcete na svoju dovolenku požičať, môžete využiť náš online formulár, po ktorého vyplnení môžete mať potrebnú sumu na vašom účte už do 24 hodín.

Banky ponúkajú dobré úroky, ale pri schvaľovaní úveru sú prísne

Nie je ničím novým, že keď prihliadame na celkové náklady spojené s úverom, čiže na RPMN (ročnú percentuálnu mieru nákladov), ako najvýhodnejšie vychádza požičanie si peňazí v banke.

Rozdiel medzi pôžičkou v banke a od niektorej z nebankových spoločností nie je celkom zanedbateľný: ak si na dovolenku požičiate v banke, preplatiť ju môžete aj o 25 percent, ak u nebankovej spoločnosti, môže sa toto číslo vyšplhať aj k 40 percentám. Aj tieto rozdiely sa  však čoraz viac a viac zmenšujú vďaka dostatočnej nasýtenosti trhu s pôžičkami a vysokej vzájomnej konkurencii medzi nebankovkami navzájom, ale aj medzi bankami a pôžičkovými spoločnosťami.

kreditne kartyNajjednoduchšou voľbou, keď hovoríme o bankách, je na nákup dovolenky využiť povolené prečerpanie (čiže takzvaný kontokorentný úver), ktoré máte v banke zriadené k vášmu bežnému účtu. Prípadne môžete dovolenku zaplatiť pomocou kreditnej karty, ktorá navyše poskytuje aj bezúročné obdobie (zvyčajne od 30 do 60 dní). Nie každý je však vlastníkom kreditnej karty, nie každý má k účtu zriadený kontokorent, a ak aj áno, výška úroku pri povolenom prečerpaní  býva takmer dvakrát vyššia ako je výška úroku pri štandardnom spotrebnom úvere.

Ten preto predstavuje výhodnejšiu voľbu. Ak nebude žiadať o vysokú sumu (čo pri platbe za dovolenku nehrozí, iba žeby ste sa vydali na cestu okolo sveta), spotrebný úver máte šancu získať aj  bez ručenia. Nevýhodou však je, že ak si potrebujete požičať, povedzme, len 250 eur (napríklad za predpokladu, že časť peňazí na dovolenku máte našetrenú), väčšina bánk vám spotrebný úver v takejto výške neposkytne.

Niektoré banky síce ponúkajú aj spotrebné úvery s neurčenou (0 eur), prípadne veľmi nízkou minimálnou sumou (300 eur), no ide skôr o minoritnú časť celkovej ponuky na trhu. Väčšinou sa minimálna čiastka požičanej sumy pohybuje okolo 600 až 650 eur. Toľko však na dovolenku nepotrebujete a čerpať úver s vyššou istinou, ako je výška sumy, ktorú si potrebujete požičať, je nezmysel.

TIP: Ak si potrebujete požičať na zakúpenie svojej vybranej dovolenky nižšiu sumu, ako je minimálna suma bežne poskytovaných bezúčelových spotrebných úverov v bankách, skúste sa obrátiť radšej na nebankové spoločnosti. Tie vám požičajú aj menšie čiastky, navyše bez zbytočnej byrokracie a veľmi rýchlo – peniaze k vám môžu doraziť do 24 hodín! Ak máte záujem o ponuky overených nebankových spoločností, vyplňte našu online žiadosť o pôžičku.

Ďalším veľkým strašiakom a, žiaľ, v mnohých prípadoch aj neprekonateľnou prekážkou k získaniu spotrebného úveru v banke, je nahliadanie do úverových registrov a vyhodnocovanie vašej platobnej disciplíny pri minulých úveroch. Ak sa vám podarilo čo i len raz urobiť malý prešľap a porušili ste splátkový kalendár (čiže nesplácali ste svoj dlh načas a v dohodnutej výške), každá banka vás vyhodnotí ako nespoľahlivého klienta a vašu žiadosť o získanie úveru zamietne.

Túto „dieru na trhu“ pomáhajú úspešne plátať práve nebankové spoločnosti, ktoré sú pri vyhodnocovaní bonity svojich potenciálnych klientov oveľa zhovievavejšie. Väčšina z nich buď do úverových registrov nenazerá vôbec, alebo bez väčších problémov dokáže odignorovať „chybičky krásy“ vo vašej úverovej histórii. Ak teda nepatríte medzi dlžníkov so stopercentne čistým štítom a potrebujete si aktuálne požičať na dovolenku, online pôžička do 24 hodín je voľbou presne pre vás!

Dovolenka na splátky od cestovky

Ďalšou možnosťou, ktorá sa vám ponúka, ak nemáte dostatok vlastných prostriedkov na kúpu dovolenkového zájazdu, je takzvaná dovolenka na splátky. Dnes ju ponúka takmer každá väčšia cestovná kancelária a na chvoste už nie sú ani malí hráči. Túto možnosť propagujú hlavne veľké cestovné agentúry, predávajúce na internete online zájazdy viacerých tour operátorov pôsobiacich na našom trhu.

Pod produktom s názvom „dovolenka na splátky“ sa neskrýva nič mimoriadne. Ide v podstate o to, že cestovná agentúra má uzavretú zmluvu s niektorou nebankovou pôžičkovou spoločnosťou (výnimočne s viacerými), aby mohla ponúkať jeden z jej úverových produktov na vykrytie nákladov na kúpu dovolenkového pobytu.

na splatkyV praxi to vyzerá asi takto: najskôr si vyberiete svoju dovolenku z online ponuky cestovnej agentúry. V rámci požiadaviek pri objednávaní určíte, že si ju chcete zakúpiť na splátky. Predajca dovolenky vám následne zašle žiadosť o poskytnutie úveru od nebankovej spoločnosti, s ktorou spolupracuje. Žiadosť vyplníte a e-mailom mu ju odošlete späť na schválenie. Veľkým plusom pri vybavovaní dovolenky na splátky je rýchlosť – o  tom, či máte úver schválený alebo nie, sa dozviete zvyčajne už do pár hodín. Splatnosť týchto pôžičiek býva zvyčajne 12 mesiacov s mesačnou periodicitou splácania.

Mínusom je, naopak, to, že nemáte žiadnu možnosť porovnať si ponuky produktov viacerých pôžičkových spoločností, a rozhodnúť sa pre ten, ktorý vám najviac vyhovuje a javí sa vám ako optimálny. V cestovnej agentúre si v podstate vyberáte len konkrétnu dovolenku. Pôžičkový produkt k nej už máte dávno vybratý a buď ho beriete, alebo nie!

Prednosťou niektorých takto poskytovaných úverov je skutočnosť, že pri splnení určitých podmienok, nebanková spoločnosť garantuje po skončení čerpania úveru (to znamená po úhrade poslednej splátky) pripísanie rôznej výšky bonusu na úverový účet klienta.

Vďaka tomu sa môže časť úverových nákladov klientovi vrátiť, čo môže významne znížiť celkovú cenu pôžičky. Aj v tomto prípade však vystupuje na povrch nevýhoda nemožnosti vybrať si z viacerých ponúk a nevyhnutnosť podpísať úverovú zmluvu s pôžičkovou spoločnosťou, ktorej produkt ponúka vaša cestovná agentúra.

Pri pôžičkách od nebankoviek si treba zvážiť, ktorá je najvhodnejšia

Väčšiu slobodu máte, ak sa trochu porozhliadnete a sami sa rozhodnete, s ktorou konkrétnou nebankovou spoločnosťou uzavriete zmluvu o pôžičke. Mnohé z nich ponúkajú produkty, ktoré môžu byť práve pre vás primerané. Žiaľ, aj opak je pravdou: ak sa rozhodnete nesprávne, môžete na svojej dovolenke „na dlh“ preplatiť zbytočne vysoké peniaze. Navyše, nie všetky nebankové spoločnosti ponúkajú férové riešenia, takže netreba zabúdať na obozretnosť. Zlatým pravidlom je požičiavať si iba u veľkých a solídnych spoločností, ktoré už majú na našom trhu kvalitné renomé.

TIP: Zorientovať sa v mori rôznych finančných produktov je v dnešnej dobe pomerne zložité a časovo náročné. A čas je pri hektickom tempe života, ktorý vedieme, veľmi vzácny. Požiadajte si o pôžičku do 24 hodín online cez náš webový formulár a na vaše starosti s výberom solídnej nebankovky môžete zabudnúť. Spravili sme ho za vás, takže nepoctivých ponúk sa nemusíte vôbec obávať. Po oslovení operátorom niektorej z pôžičkových spoločností, ktoré sú v našej ponuke, sa s ním porozprávate o možnostiach, ktoré sú vhodné práve vo vašom individuálnom prípade. A sami sa rozhodnete, či ponuku prijmete, alebo odmietnete! Ak vám nebude vyhovovať, môžete opätovne vyplniť registračný formulár a ozve sa vám pracovník ďalšej spoločnosti.

Pri rozhodovaní o type pôžičky, ktorú by ste si radi zobrali na vykrytie vašich výdavkov na dovolenku, musíte zobrať do úvahy predovšetkým sumu, ktorá vám chýba. Ak máte to šťastie, že sa vám podarilo väčšiu časť dovolenkového „rozpočtu“ našetriť a potrebujete len doložiť malú čiastku, rádovo vo výške niekoľkých desiatok eur a tieto peniaze potrebujete rýchlo a bez zbytočnej byrokracie, riešením pre vás môžu byť takzvané fínske pôžičky.

finska pozickaJe možné ich vybaviť promptne cez internet alebo aj sms správou a okrem toho, že sa pri nich neoverujú úverové registre a nie je pri nich potrebná ani žiadna forma ručenia, nemusíte pri ich vybavovaní predkladať ani potvrdenie o príjme. Je to teda veľmi rýchla a celkom pohodlná cesta, ako sa dostať k malej sume peňazí.

Nevýhodou fínskych pôžičiek je, že lehota splatnosti je pri nich veľmi krátka, zvyčajne len 30 dní a celú dlžnú sumu musíte vrátiť naraz. Asi najväčším mínusom je však vysoké úročenie. V ňom je zohľadnená vysoká rizikovosť tohto typu pôžičky, nakoľko ju môžu bez problémov získať aj klienti bez aktuálneho príjmu, ktorí sa môžu veľmi ľahko dostať do platobnej neschopnosti pri splácaní.

Vysoký úrok pri nízkej sume istiny vás pravdepodobne nemá šancu zruinovať, z hľadiska úrokov je však stále výhodnejším variantom požiadať o štandardnú bezúčelovú online pôžičku, pri ktorej nebankovej spoločnosti dokladujete svoj príjem. Táto možnosť je navyše oveľa výhodnejšia aj vtedy, ak si potrebujete na vašu dovolenku požičať vyššiu sumu, ako len pár drobných, ktoré vám nevychádzajú na zaplatenie jej plnej ceny.

Vybavíte ju rýchlo a pohodlne zo svojho domova a peniaze môžete mať na svojom účte už na druhý pracovný deň. Sami si pritom určíte, ako bude vyzerať váš splátkový kalendár, teda aká bude lehota splatnosti, periodicita splátok, a tým aj ich výška. Jediné, čo na vybavenie online pôžičky budete potrebovať je pripojenie na internet a mobilný telefón. Žiadne zdĺhavé papierovačky, ani fyzická návšteva pobočky pôžičkovej spoločnosti nie sú nevyhnutné.