Pozor na podvodníkov pri požičiavaní

Pozor na podvodníkov pri požičiavaní
5 (100%) z 2 hlasov

Trh s pôžičkami je nielen pestrý, ale pri nedostatočnej opatrnosti dokáže byť aj veľmi nebezpečný. Na internete sa to len tak hemží rôznymi inzerátmi od súkromných osôb, ktoré ponúkajú „výhodné“ a „superrýchle“ pôžičky pre núdznych.

Ponuky bývajú veľmi lákavé! Títo súkromníci-veritelia sľubujú svoje peniaze prakticky každému žiadateľovi: nie je potrebné žiadne preukazovanie príjmu, dokladovanie účelu, ani overovanie v registroch neplatičov.

Na podvodníkov, žiaľ, najčastejšie natrafia práve tí ľudia, ktorí sa ocitnú v čase tiesne pod tlakom účtov, ktoré treba zaplatiť a ktoré neznesú nijaký odklad. Často to bývajú práve tí najzraniteľnejší zo zraniteľných: sociálne odkázaní jedinci, dôchodcovia, či dlhodobo nezamestnaní.

V banke sú z dôvodu nízkej bonity označení ako „úverovo nespôsobilí klienti“, čo v preklade znamená, že sa k peniazom nedostanú, lebo pre veriteľa predstavujú príliš vysoké riziko, že požičané peniaze aj s úrokmi riadne a včas nesplatia.

podvod_pozickyNezostáva im nič iné, len sa poobzerať po iných možnostiach, ako sa dostať k potrebným finančným prostriedkom. Často sa začnú chytať aj poslednej slamky a kontaktujú spomenutých súkromných inzerentov z internetu.

Nie všetci z nich majú, samozrejme, nekalé úmysly, ale v tom obrovskom mori ponúk nie je také ťažké natrafiť práve na človeka, ktorého pracovnou metódou je čistý a bohapustý podvod.

A navyše, medzi neserióznymi a neférovými nebankovými poskytovateľmi pôžičiek sa nájdu nielen súkromné fyzické osoby, ale aj spoločnosti, ktoré vystupujú ako oficiálne pôžičkárne.

Ide často o malé nebankové spoločnosti, ktoré pôsobia na trhu len veľmi krátko a  takmer nikto o nich nič nepočul. Často nedisponujú ani príslušnými povoleniami, alebo ide v horšom prípade o neexistujúce fiktívne obchodné spoločnosti.

Skúsenosti klientov hovoria aj o tom, že pri predaji pôžičiek sa dali oklamať aj nie práve férovým prístupom nebankových spoločností, ktoré síce majú licenciu na poskytovanie úverov, ale pri predaji svojich produktov používajú rôzne nátlakové a manipulačné techniky, ktoré stoja za hranicou zákona.

TIP: Najjednoduchším, ale maximálne účinným pravidlom proti nekalým praktikám pri požičiavaní od nebankových spoločností, je komunikovať iba s tými z nich, ktoré pôsobia na našom trhu dlhodobo a patria medzi veľkých a všeobecne známych poskytovateľov. Malým hráčom, o ktorých možno počujete prvýkrát v živote je lepšie sa oblúkom vyhnúť. Ak chcete mať železnú istotu, požiadajte si o pôžičku prostredníctvom nášho online formulára! Garantujeme maximálnu serióznosť a profesionalitu všetkých nebankových inštitúcií, s ktorými spolupracujeme! U nás vám nehrozí, že vám niekto úmyselne niečo zamlčí, alebo podá zavádzajúcu informáciu k vašej pôžičke!

Na nasledujúcich riadkoch si zhrnieme, ktoré ponuky „výhodných pôžičiek“ na webe, ale aj iných komunikačných kanáloch, treba považovať za podozrivé a smrdiace podvodom. Ak na ne kdekoľvek natrafíte, jednoducho ich bez milosti odignorujte! Ušetríte si tak kopec problémov a trápenia!

POZOR, SMRDÍ č. 1:  Poskytovateľ od vás žiada peniaze „za vybavenie“ pôžičky

Na akékoľvek pokusy o získanie peňazí vopred, či už ide o čiastku deklarovanú ako poplatok „za vybavenie“ alebo „za registráciu“, netreba vôbec reagovať a na podozrivého poskytovateľa upozorniť ostatných užívateľov internetu prostredníctvom diskusií alebo stránok venujúcich sa recenzovaniu pôžičiek, či nahlasovaniu podvodníkov s pôžičkami.

Dôležité je zapamätať si v tejto súvislosti jednoduché pravidlo: žiadny seriózny poskytovateľ pôžičky, či už je to fyzická osoba alebo nebanková spoločnosť, od vás za žiadnych okolností nebude pýtať peniaze vopred! Robia to len a bezvýhradne podvodníci s pôžičkami! Je to jeden z ich najzákladnejších charakteristických znakov!

Napriek neustálemu informovaniu o tejto skutočnosti sa dnes stále nájdu ľudia, ktorí sa chytia do pasce takýchto zloduchov, ktorí od nich vymámia spomenuté „poplatky“ a tým sa všetko skončí! Telefón zostane hluchý, e-mail bez odpovede. Osoba alebo firma sú zvyčajne fiktívne, ale na to sa príde až keď je príliš neskoro. Nádejnému žiadateľovi o pôžičku zostanú iba oči pre plač! Nezaraďte sa aj vy medzi takýchto nešťastníkov!

POZOR, SMRDÍ č. 2:  Pôžičky ponúka „zahraničný investor“, ktorý nemá ani na preklad do slovenčiny

Tento typ ponúk sa objavuje aj na webových inzertných serveroch, ale ešte častejším komunikačným kanálom, ktorý títo „exotickí biznismeni“ radi využívajú, je elektronická pošta. Do vašej e-mailovej schránky vám príde e-mail s ponukou poskytnutia pôžičky, ktorá vyrieši vašu finančnú situáciu doslova „šmahom ruky“. A to bez ručenia, dokladovania príjmu, bez nahliadania do registrov, s nízkym úrokom a peniazmi na účte najneskôr do 24 hodín!

Na prvý pohľad možno lákavá ponuka, ale ak ste ešte nestratili posledné zvyšky racionálneho uvažovania, určite vám príde divná gramatika týchto e-mailov. Vety sú kostrbaté, niektoré spojenia slov dokonca ani nedávajú riadny zmysel. Je evidentné, že ide o „strojový“ preklad textu z iného jazyka do slovenčiny, napríklad prostredníctvom Google prekladača.

Exotik_podvodnik

Verte, že ak by išlo skutočne o riadneho poskytovateľa pôžičky, určite by mal dostatok peňazí na to, aby si aspoň zaplatil spoľahlivého profesionálneho prekladateľa do slovenčiny (alebo aspoň jazykového korektora).

Lenže, v skutočnosti nejde o žiadneho poskytovateľa, ale o podvodníka, ktorý len od vás chce získať vaše osobné údaje (najčastejšie pomocou pripojeného formulára) a následne použije metódu „POZOR SMRDÍ č. 1“ a poskytnutie pôžičky bude podmieňovať zaslaním poplatku „za vybavenie“.

Zapamätajte si: títo podnikavci nezarábajú na reálnom požičiavaní peňazí, ale práve na týchto nezmyselných poplatkoch „za nič“. Ak od každej obete pýtajú len 50 eur, ak sa ich nazbiera dajmetomu 10, výsledný „zisk“ nie je zanedbateľný!

POZOR SMRDÍ č. 3:   Svoje produkty poskytovateľ propaguje prostredníctvom bezplatnej inzercie a neuvádza všetky údaje o sebe

Úveroví podvodníci len vo veľmi zriedkavých prípadoch investujú peniaze do platenej inzercie alebo kvalitnej profesionálnej reklamy. Vo väčšine prípadov sa prezentujú pomocou bezplatnej riadkovej inzercie v tlačených médiách, neplatených inzerátov na internete, alebo lacných až amatérskych letákov.

Pri ponukách pôžičiek často uvádzajú len jeden špecifický kontaktný údaj, napríklad telefónne číslo alebo e-mailovú adresu, ale ostatné dôležité informácie v inzerátoch alebo na letákoch absentujú.

Ak natrafíte na „súpervýhodnú pôžičku“ a údajný „poskytovateľ“ na svoj propagačný materiál neuvedie ani názov spoločnosti (prípadne svoje celé meno, ak ide o fyzickú osobu) a riadnu poštovú adresu (pozor: žiadny P.O. BOX), spolu s platným IČO-m (ak ide o firmu), tak vedzte, že celá ponuka smrdí podvodom! Najlepšie urobíte, ak jej vôbec nebudete venovať pozornosť!

TIP: Ak nájdete ponuku poskytovateľa, ktorý v inzeráte nie je skúpy na poskytnutie údajov o sebe, vždy si ho riadne overte! Ak sa prezentuje ako nebanková spoločnosť, musí mať na poskytovanie úverov súhlas od Národnej banky Slovenska (NBS), na ktorej stránkach si môžete overiť, či figuruje v zozname dohliadaných subjektov podľa Zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a vyhľadať by ste ju mali vedieť aj v Obchodnom registri SR. Ak pôžičku ponúka súkromný poskytovateľ, situácia je v súvislosti s preverovaním výrazne horšia. Fyzické osoby totiž ponúkajú pôžičky podľa Občianskeho zákonníka a nemusia mať na ne platnú licenciu, teda ich ani nenájdete vo vyššie spomenutom registri veriteľov NBS. Ak by však napríklad išlo o fyzickú osobu – živnostníka, ktorý poskytuje úvery v rámci svojej podnikateľskej činnosti (čiže s vami bude uzatvárať úverovú zmluvu podľa Obchodného zákonníka), musí mať jednak platnú licenciu od NBS a overiť si môžete aj to, či má poskytovanie úverov riadne zapísané ako predmet svojho podnikania v Živnostenskom registri SR.

POZOR SMRDÍ č. 4:   Poskytovateľ ponúka pôžičky bez dokladov a rýchle vybavenie deklaruje cez telefón

Toto je jeden z ďalších spôsobov, aký dne používajú pôžičkoví podvodníci. Svoje „bezkonkurenčné“ ponuky inzerujú najčastejšie cez bezplatnú riadkovú inzerciu v novinách, ale aj cez teletextové inzeráty v televízii, prípadne opäť prostredníctvom internetu.

Teletext_pozickaScenár je vždy rovnaký. Poskytovateľovi, ktorým je vždy fiktívna alebo nastrčená osoba (tzv. „biely kôň“), prípadne neexistujúca pôžičková spoločnosť, treba zaslať „úvodný poplatok“ alebo „prvú splátku“ s tým, že následne vám budú okamžite zaslané peniaze na váš účet.

Lenže realita nepustí: nielenže žiadne peniaze na účte nenájdete, ale ešte prídete o svoje posledné úspory, ktoré ste podvodníkovi prednostne poslali. Telefón, v ktorom ste predtým komunikovali s výrečným a seriózne pôsobiacim „finančným agentom“ zostane hluchý.

Naša rada znie: na žiadne inzeráty, pri ktorých si nemôžete poriadne overiť poskytovateľa pôžičky, jednoducho neodpovedajte! Garantujeme vám totiž, že pôjde stopercentne o podvodníka!

Ak o sebe v inzeráte nejaké údaje uvádza, venujte dostatok času tomu, aby ste si ich mohli overiť na už spomínaných stránkach Národnej banky Slovenska, Obchodného registra SR alebo Živnostenského registra SR .

POZOR, SMRDÍ č. 5:  Na internetovej stránke chýba názov a adresa spoločnosti

Na tento typ webových stránok vás najčastejšie privedú odkazy z internetových inzerátov na pôžičky. Na stránkach nenájdete informácie o mene a adrese pôžičkovej spoločnosti alebo fyzickej osoby, ktorá pôžičky ponúka.

Druhým častým scenárom je, že tu síce tieto informácie figurujú, ale nie je to s nimi „po kostolnom poriadku“. Údajná nebanková spoločnosť alebo súkromný poskytovateľ pôžičiek majú sídlo mimo územia Slovenskej republiky.

Na stránke býva obyčajne iba kontaktný online formulár, ktorého vyplnením je podmienená „následná komunikácia za účelom vybavenia úveru“ alebo samotné „poskytnutie pôžičky“. Účelom prevádzkovateľa takejto internetovej stránky je vylákať od vás vaše osobné údaje. Ak natrafíte na takýto nepodarený a nehodnoverný web, najlepšie urobíte, keď z neho odídete a nebude sa naň viac vracať!

Tip: všimnite si napríklad našu webovú stránku. V sekcii s názvom „Kontakt“ uvádzame presný názov spoločnosti s jej adresou aj identifikačným číslom (IČ), ktorej existenciu si môžete overiť na stránkach Obchodného registra Slovenskej republiky. Až potom nasleduje kontaktný formulár. Podobne v sekcii „ŽIADOSŤ“, v ktorej sa nachádza náš online formulár na vyplnenie žiadosti o pôžičku, uvádzame, že stránku prevádzkuje naša spoločnosť. Zároveň vás ubezpečujeme, že vaše osobné údaje nebudú za žiadnych okolností zneužité a nebudeme si účtovať nijaké poplatky za vybavenie pôžičky. Asi takto vyzerá seriózna stránka venujúca sa poskytovaniu pôžičiek! Môžete si pogratulovať, že sa na nej nachádzate! Pozor: nie sme poskytovateľom pôžičiek, s nebankovými spoločnosťami, ktoré ich ponúkajú iba spolupracujeme, takže nás nenájdete v zozname dohliadaných subjektov Národnej banky Slovenska. Ak však budete na nejakej internetovej stránke, ktorá bude o sebe tvrdiť, že ju prevádzkuje priamo pôžičková spoločnosť, určite si overte, či figuruje aj v tomto zozname. Ak nie, odporúčame vám čo najrýchlejšie takúto stránku opustiť a viac sa na ňu nevracať!

Záver

Ak vás zastihla životná situácia, kvôli ktorej ste sa dostali do finančnej tiesne, snažte sa nepanikáriť a skôr, než začnete konať, všetko si riadne premyslite. Ak totiž odložíte nabok racionálne uvažovanie a podľahnete emóciám, ste celkom ľahko schopní sadnúť na lep podvodníkom, s ktorými by ste za normálnych okolností možno ani nekomunikovali.

Ak potrebujete peniaze čím skôr a nemáte čas na zdĺhavé čakanie na schválenie úveru v banke, alebo je vaša bonita a platobná morálka v očiach banky nevyhovujúca, nie je dôvod vešať hlavu, ani sa vrhať na prvú ponuku pôžičky od súkromníka, na ktorú natrafíte.

Oveľa lepšie spravíte, keď vsadíte na serióznosť a komunikovať začnete s poprednými a veľkými nebankovými spoločnosťami, pri ktorých máte istotu, že nejde o žiadny podvod. Ak sa predsa len rozhodnete pre súkromného poskytovateľa pôžičky, najskôr si ho poriadne overte a skôr, než podpíšete zmluvu o pôžičke, skontrolujte, či obsahuje všetky potrebné povinné náležitosti a či vám vyhovujú všetky podmienky v nej stanovené. A predovšetkým, či im poriadne rozumiete! Ak nie, naša rada znie: radšej ani neberte do ruky pero!

TIP: Ak sa neviete zorientovať v mori rôznych nebankových poskytovateľov pôžičiek, vyplňte náš online formulár a všetky obavy môžete pokojne hodiť za hlavu. Ozve sa vám operátor jednej z nami preverených nebankových spoločností, ktorý s vami rozoberie vašu konkrétnu situáciu a ponúkne vám vhodné individuálne riešenie.