Rýchle pôžičky – pre ktorú z nich sa rozhodnúť?

Rýchle pôžičky – pre ktorú z nich sa rozhodnúť?
4 (80%) z 1 hlasov

Či chceme alebo nie, dnešná doba je predovšetkým o peniazoch. Všetko niečo stojí a každý z nás si musí podľa svojho príjmu a priemerných výdavkov nastaviť svoj individuálny či rodinný rozpočet.

Ak patríte medzi tých šťastnejších, zrejme sa vám darí aj nejaké peniaze odkladať bokom a šetriť na horšie časy.

Sú však medzi nami aj takí, ktorým financie vychádzajú takpovediac „natesno“. Akýkoľvek nečakaný výdavok potom spôsobí, že sa ocitnú v stave dočasnej insolventnosti.

Je potrebné platiť, ale nemáte z čoho. Stáva sa to aj tým z nás, čo síce nejakú rezervu majú, no jej výška nie je postačujúca na pokrytie vzniknutých potrieb.

V akútnych prípadoch, keď ľudovo povedané „horí strecha“ nezostáva veľa času na váhanie ani na  čakanie, kedy sa konečne dostanete k potrebnej finančnej čiastke. Vzniknutú situáciu treba riešiť prakticky okamžite.

Poskytovatelia úverov sú si toho vedomí a na trhu nájdete dostatok ponúk s názvom „rýchla pôžička“, „okamžitá pôžička“ či „požička do 24 hodín“. Za týmito názvami sa v zásade skrývajú dva typy úverových produktov. Buď ide o sms pôžičky alebo o rýchle online pôžičky.

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ, k peniazom sa môžete dostať skutočne rýchlo, bez zbytočných prieťahov a vyčerpávajúcej byrokracie a navyše ani vôbec nemusíte pri ich vybavovaní opustiť interiér svojho domu či bytu.

Treba sa však pozrieť aj na druhú stranu mince a uvedomiť si, že medzi sms pôžičkami a online pôžičkami sú isté odlišnosti a rozdiely, na ktoré je potrebné pamätať. Nie každá z nich je totiž vhodná a výhodná v každej situácii!

Čo je sms pôžička?

Tomuto druhu pôžičiek sa hovorí aj fínske pôžičky, pretože ako prvá s nimi prišla fínska nebanková spoločnosť, ktorá tak odštartovala novú éru na trhu s pôžičkami.

Ide vlastne o mikropôžičky na veľmi nízke sumy, ktoré sú potrebné na vykrytie dočasnej insolventnosti, najčastejšie tesne pred výplatou.

Výška maximálnej sumy, ktorú si môžete požičať sa u jednotlivých poskytovateľov líši, v priemere sa však pohybuje okolo 350 eur. Ak si chcete urobiť lepší prehľad, odporúčame vám tento článok s recenziami top 5 poskytovateľov sms pôžičiek.

Ak potrebujete viac peňazí, napríklad na zaplatenie väčšej opravy po automobilovej nehode, alebo zrenovovať zatekajúcu strechu, fínska pôžička nie je pre vás tým správnym riešením.

sms_pozickaVybavenie sms pôžičky je veľmi jednoduché. Ak o ňu žiadate prvýkrát, musíte sa síce najprv zaregistrovať aj na internetových stránkach poskytovateľa, ale pri opakovanom čerpaní peňazí si finančnú výpomoc zaistíte poslaním jednej sms správy, napríklad aj v autobuse počas cesty do práce.

Na súčasnom úverovom trhu pôsobí viacero poskytovateľov sms pôžičiek, ktorí medzi sebou zvádzajú tvrdý konkurenčný boj. Vďaka tomu dnes väčšina z nich ponúka na prilákanie nových klientov možnosť získať prvú pôžičku úplne zadarmo.

To môžeme považovať za veľkú výhodu. V praxi to znamená asi toľko, že keď o úver žiadate prvýkrát, vrátiť budete musieť iba toľko, koľko ste si požičali. Nulový úrok, nulové poplatky!

Ak si teda potrebujete požičať naozaj len jednorazovo, dajú sa tieto „akciové“ ponuky veľmi pekne využiť. Pokiaľ by ste však mali záujem požičať si aj druhý či tretíkrát, musíte rátať s tým, že to už nebude grátis.

A tu sa dostávame k dôležitej informácii: sms pôžičky sú síce skutočne v súčasnosti najrýchlejším spôsobom získania peňazí, no priemerná výška celkovej odplaty, teda RPMN, sa pri nich pohybuje aj v tisíckach percent.

Keď však zoberieme do úvahy fakt, že si požičiavate iba nízku sumu a doba splatenia je len 30 dní, nemusíte sa obávať, že by sa vám „narapkala“ nezvládnuteľná čiastka na vrátenie.

Aj napriek tomu však apelujeme na váš zdravý rozum: skôr, než si požiadate o sms požičku, zvážte si, či ste reálne schopní do termínu splatnosti vrátiť požičanú sumu aj s úrokmi. Pätnásť či tridsať dní je naozaj krátky čas!

Ak nemáte istotu, že vám vtedy na účet nabehne dostatočne vysoká suma na bezproblémové vyrovnanie dlhu, radšej sa tomuto typu pôžičiek širokým oblúkom vyhnite! Mohlo by sa vám totiž celkom ľahko stať, že vám bude na dvere búchať exekútor.

Čo je online pôžička?

V zásade ide o veľmi podobný úverový produkt ako fínska pôžička, ale len v tom zmysle, že ju vybavíte rýchlo, bez zbytočných papierovačiek a čakania na schválenie. Stačí, keď budete mať k dispozícii počítač s pripojením na internet. Vyplníte online žiadosť o pôžičku a peniaze môžete mať po jej schválení na účte už do 24 hodín.

Na rozdiel od sms pôžičky sa však máte možnosť dostať k oveľa vyšším sumám, nielen k pár desiatkam či stovkám eur. Výška celkovej odplaty je výrazne nižšia ako pri sms pôžičkách, jednoznačne je preto oveľa vhodnejšia, ak si potrebujete požičať vyššiu sumu, rádovo aj niekoľko tisíc eur.

Odporúčame ju však napríklad aj vtedy, keď akútne potrebujete síce nie vysokú čiastku – napríklad 350 eur – ktorú by vám v banke nepožičali. A to z jedného prostého dôvodu: väčšina bánk má pri spotrebných úveroch nastavenú tzv. minimálnu čiastku istiny na 600 až 650 eur.

Ak si teda potrebujete požičať spomenutých 350 eur napríklad na letnú dovolenku, online pôžička je pre vás ideálnym riešením. Prostredníctvom sms pôžičky by ste túto sumu zbytočne moc preplatili (navyše, ako novému klientovi by vám toľko na prvýkrát ani nepožičali) a v banke by sa im zasa „málilo“ a krútili by nosom.

TIP: Parametre online pôžičiek sú u rôznych poskytovateľov odlišné, ak si však napríklad požiadate o pôžičku prostredníctvom nášho online formulára, môžete si skutočne požičať peniaze od niekoľkých stovák až do výšky 5000 eur.

online_pozickaPri online pôžičke si môžete v prehľadnej úverovej kalkulačke nastaviť aj dobu splácania, aká vám najviac vyhovuje. Celú pôžičku tak môžete splatiť napríklad aj do niekoľkých mesiacov, ale vracanie dlhu si môžete rozložiť aj na niekoľko rokov v pravidelných mesačných splátkach.

Keď do spomínanej kalkulačky nahodíte aj presnú sumu, ktorú si hodláte požičať, uvidíte presne, koľko celú pôžičku preplatíte. Nemusíte sa obávať žiadnych skrytých poplatkov – to, čo vám kalkulačka vyhodí, to reálne aj zaplatíte.

Pri online pôžičke nemusíte preukazovať účel, nebankové spoločnosti vás v drvivej väčšine prípadov nebudú ani preklepávať v úverových registroch. Peniaze vám poskytnú bez ručiteľa alebo inej formy zábezpeky, prípadne aj bez dokladovania príjmu.

Samozrejme, každý prípad sa posudzuje individuálne a pri vyšších požičiavaných sumách alebo ak je vaša bonita príliš nízka, ručeniu a preukazovaniu príjmu sa, žiaľ, nevyhnete.

Výhody sms pôžičiek:

 • Možnosť požičať si aj malé sumy v desiatkach eur
 • Rýchlosť – noví klienti dostanú peniaze do 24 – 48 hodín od odoslania žiadosti, stáli klienti do niekoľkých hodín
 • Vo väčšine prípadov vás nebudú preverovať v registri dlžníkov
 • Nepotrebujete preukazovať účel
 • Nepotrebujete dokladovať príjem
 • Nemusíte nikam chodiť – prvú pôžičku vybavíte za monitorom svojho počítača alebo tabletu a opakované žiadosti cez sms správu kdekoľvek sa práve nachádzate

Nevýhody sms pôžičiek:

 • Ak ste novým klientom, požičať si môžete len minimálne sumy (v priemere od 80 do 100 eur)
 • Aj ako stály klient sa nedostanete k vysokým sumám (horná hranica sa pohybuje okolo 350 eur)
 • Tento typ pôžičiek vysoko preplatíte – RPMN je oveľa vyššia ako u online pôžičiek
 • Splácajú sa jednorazovo = nie je možné rozdeliť dlžnú sumu do viacerých splátok
 • Krátka doba splatnosti (maximum je zvyčajne 30 dní)
 • Vysoké poplatky za predĺženie splatnosti alebo predčasné splatenie

Výhody online pôžičiek:

 • Možnosť požičať si aj vyššie sumy (od stovák do niekoľko tisíc eur)
 • Rýchlosť – peniaze má klient na účte zvyčajne do 24 hodín
 • Nemusíte preukazovať účel pôžičky
 • Poskytovatelia vás vo väčšine prípadov nebudú lustrovať v úverových registroch
 • Nepotrebujete ručiteľa (ale nie vždy sa tomu dá vyhnúť, najmä ak je vaša bonita príliš nízka)
 • Nemusíte predkladať potvrdenie o príjme (pozor: pri vyšších sumách pôžičky ho od vás pýtať budú!)
 • Výrazne nižšia RPMN oproti sms pôžičkám
 • Dobu splatnosti si môžete sami určiť a dá sa nastaviť aj na viac rokov
 • Rozloženie splátok = splácať budete v pravidelných (najčastejšie mesačných) intervaloch
 • Pohodlné vybavenie z domu – stačí počítač s pripojením na internet

Nevýhody online pôžičiek:

 • Väčšina poskytovateľov neumožňuje požičať si mikrosumy iba v desiatkach eur
 • Vyšší úrok aj poplatky oproti úverom v bankách
 • Vysoké poplatky za predĺženie doby splácania alebo predčasné splatenie
 • Ručeniu a predkladaniu potvrdenia o príjme sa vyhnete iba pri nízkych sumách
 • Ak je vaša platobná morálka nízka, odrazí sa to vo výrazne vyššom úroku